Search Results


Showing results 1 to 8 of 8

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build bridges out of newspaper and tape to explore how structures are designed to bear loads.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 11 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
With two stacks of books and a few rolls of pennies, build two kinds of bridges--a beam span and an arch span--and see how much weight each of them can hold.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity, learners construct sturdy geodesic structures out of gumdrops and toothpicks. Use this activity to explore engineering principles as well as sturdy shapes and triangles.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use design thinking to design and build their own bridge out of household materials including adhesives and/or connectors.

$1 - $5 per student Ages 6 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will build a roller coaster for a marble to run on using everyday household materials such as paper towel or toilet paper rolls, cups, boxes, books, buckets, chairs, etc.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity (page 2 of PDF), young learners investigate how a wide base can make a building more stable. Learners use blocks or boxes of different sizes to construct stable towers.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity (page 3 of PDF), young learners investigate how a pole can be made stable by “planting” its base in the ground or adding supports to the base.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity (page 5 of PDF), young learners investigate how materials and design contribute to the strength of a structure, particularly walls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes