Search Results


Showing results 1 to 5 of 5

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering design challenge, learners make a bubble maze that allows bubbles to move through a series of “on” and “off” switches.

$5 - $10 per group Ages 4 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Audio Boggle is an activity that lets you listen to a track (that you make yourself) and see what you can hear!

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes