Search Results


Showing results 141 to 160 of 173

Add to list Details
Learners make their own acid-base indicator from red cabbage. They use this indicator to test substances around the house.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge activity, learners build a shock-absorbing system that will protect two “astronauts” when they land.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners cut wells in JELL-O© and load the wells with different detergent solutions.

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
This is a highly visual demonstration that illustrates both the effects of density and chemical reactions.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about combustion and energy, learners observe a burning candle in a sealed jar and the burning of white sugar.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make optical fibers out of strips of gelatin.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore a bucket of sand and beach objects.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners observe and conduct experiments demonstrating the different properties of hot and cold materials.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what happens when polarized white light passes through a sugar solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build models of atoms and molecules, then consider their role in different phases of matter, density, and mixtures and solutions.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners investigate how temperature affects the rate of chemical reactions by observing how steel wool reacts with various types of Kool-Aid solutions at different temperatures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
An outdoor scavenger hunt helps learners consider the theme of "What Is Life?" Learners explore what living organisms are, including how organisms meet basic needs of food, shelter and water to surviv

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Many germs spread by our hands, and often times, people don't wash their hands well enough to get rid of germs.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity (on page 2 of PDF), learners create a low-tech refrigerator that requires no electricity to keep food from spoiling.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity (on page 2 of the PDF), learners make a plastic protein polymer from milk. Adding vinegar to milk causes the protein casein to solidify or curdle.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
Learners carefully look at four known household crystals.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners add dilute bleach solution to water that has been dyed with yellow, blue, and green food color.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners discover how gelatin can be used as a medium for drug delivery. Learners create colored gelatin and then cut out pieces of the gelatin to simulate medicine (pills).

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF, learners explore how engineers characterize building materials.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days