Search Results


Showing results 1 to 8 of 8

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
En esta tira cómica, Mateo y Cientina emplean su conocimiento de la química y las medidas para esta actividad deliciosa - ¡hacer helado!

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This game teaches ratio and proportion by having learners make "salads" that combine three types of beans in different combinations.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental health activity, learners grow and observe bread mold and other kinds of common fungi over the course of 3-7 days.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
Esta actividad enseña la proporción y razón por hacer que los aprendices hagan "ensaladas" que combinan tres tipos de frijoles en tres combinaciones diferentes.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare and contrast their own skin (including the area covered) with that of an orange.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours