Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on pages 23-24 of the PDF), learners are introduced to structural engineering and encouraged to practice goal-oriented building.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners review and discuss weathering, erosion and mass wasting, to gain a stronger understanding of how Hickory Run’s Boulder Field was formed after the Laurentide Continental Glac

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use gelatin as a lens to investigate the properties of laser light.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use things from the kitchen as building materials to explore how shapes contribute to the strength of different structures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on how nanotechnology has impacted our society and how engineers have learned to explore the world at the nanoscale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow clues to find five puzzle pieces, then assemble them. This activity works well with a whole group, individuals, or families.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes