Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Add to list Details
Learners build a solar oven from a cardboard pizza box, aluminum foil and plastic. Learners can use their oven to cook S'mores or other food in the sun.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners make indicator solution from red cabbage. Then, learners test everyday foods and household substances using the cabbage juice indicator.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate convection by using food coloring and water of different temperatures.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this (edible) activity, learners balance chemical equations using different kinds and colors of candy that represent different atoms. Learners will work in pairs and explore conservation of atoms.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners make slides of onion cells and their own cheek cells. Use this lab to teach learners how to prepare microscope slides and use a microscope.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners measure the amount of carbon dioxide in a carbonated drink.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners separate the components of Gatorade using a home-made affinity column.

$10 - $20 per student Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry meets cooking activity, learners make carbonated, vanilla ice cream using dry ice and denatured ethanol, which are both inexpensive and accessible.

Over $20 per group Ages 8 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes