Search Results


Showing results 1 to 5 of 5

Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
No glue is needed for learners of any age to become marshmallow architects or engineers.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes