Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of density by pouring 5 different liquids into a jar. Food coloring is added if needed to give each liquid a distinct color.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This open-ended art project allows learners to create their own colorful ice sculpture by using rock salt and food coloring on a solid block of ice.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this a hands-on activity, learners explore how to put ice cream in an oven without it melting. Ideas in this activity include insulation and cooking.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity/demo, learners discover how liquid nitrogen cools a creamy mixture at such a rapid rate that it precipitates super fine grained (nano) ice cream.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this "Sid the Science Kid" activity from Episode 109: The Perfect Pancake, learners make applesauce to explore irreversible change.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity about density provides instructions for making a miniature "lava lite" with just salt, oil, water, and food coloring.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this "Sid the Science Kid" activity from Episode 108: My Ice Pops, learners observe reversible change while thinking about ways to make ice melt.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
This activity teaches combustion as the interaction of a fuel source and oxygen.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore atoms as the smallest building blocks of matter. With adult help, learners start by dividing play dough in half, over and over again.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes