Search Results


Showing results 1 to 20 of 28

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the foods that are in their kitchen and what sugars are inside of them. Explore nutrition and food labels to better understand the foods you eat.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners imagine the path their food takes from planting a seed, all the way to sitting on their kitchen counters. Explore concepts for each step food takes to reach your home.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners role play populations linked in a food chain.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will conduct an experiment to discover methods of reventing foot mold growth on food.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine the properties of different seaweeds, investigate what happens when powdered seaweed (alginate) is added to water, and learn about food products made with seaweed.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will turn cream and salt into butter—using marbles. Learners will explore how shaking up fat globules help them create homemade butter.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners identify which plants have the enzyme "catalase" that breaks hydrogen peroxide into water and oxygen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners and their families celebrate and recognize the importance of making healthy choices every day by participating in a health fair.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages will design a functional bird feeder using familiar, every day materials.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun snack and craft activity, young learners make "Ants on a Log" and their own model of an insect. The purpose is to learn the three main insect body parts—head, thorax and abdomen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct drums out of everyday containers (like bowls or food containers) and shrink wrap. Learners use a hair dryer to affix and tighten the shrink wrap to the container.

$5 - $10 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore cooked chicken wings and identify the various parts including: bones (radius, ulna, humerus, shoulder joint, elbow joint), tendons, and cartilage.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
As a long-term project, you can rear monarch butterflies at home or in a classroom.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 1 to 12 months
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about human anatomy (page 20 of PDF), learners investigate the structure of muscles by comparing yarn and cooked meat.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes