Search Results


Showing results 101 to 120 of 267

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own rock candy. Crystals will grow from a piece of string hanging in a cup of sugar water. The edible crystals may take up to a week to form.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make "solar cookies," edible models of the Sun's outer layers using sugar cookies and toppings.

$10 - $20 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how their sense of smell affects their taste buds. Learners taste different flavored jelly beans while holding their nose.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Your tongue can sense about 6 different flavors (salty, sweet, bitter, sour, umami/savory, and fat), but your nose provides a lot more "taste" information than you realize when you eat.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Don't scream for ice cream -- make it with milk, sugar, flavoring and some 'salt-water' ice. Discover the chemistry of ice cream by creating your own.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners (2 years and up) explore tree structure and biology. Tree products are explored by painitng with fruit.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this a hands-on activity, learners explore how to put ice cream in an oven without it melting. Ideas in this activity include insulation and cooking.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this physics demonstration, learners are challenged to insert a straw the furthest into a potato.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on activity, learners make the world's simplest Cartesian diver, using only a plastic bottle, some water, and a condiment packet.

free Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
No glue is needed for learners of any age to become marshmallow architects or engineers.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare frog eggs to chicken eggs to better understand why frog eggs need water. Learners compare a boiled chicken egg to "frog eggs" represented by boiled tapioca.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners observe the effects of air pressure. They will watch as marshmallows inside a bottle expand as a vacuum pump removes air from the bottle.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make instant ice cream without using a freezer.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a gelatinous slime using guar gum powder and borax. Educators can use this simple activity to introduce learners to colloids.

$10 - $20 per group Ages 6 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity (page 3 of the PDF), learners will learn about crystals by growing their very own.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 7 days
Add to list Details
In this activity, learners use oil, water, food coloring and antacid tablets to create a bubbling lava lamp. Use this activity to introduce concepts related to density, hydrophobicity vs.

$5 - $10 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes