Search Results


Showing results 101 to 120 of 134

Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to rotational inertia (page 1 of the PDF under SciGirls Activity: Microgravity), learners will use a bit of scientific experimenting to test if open-faced peanut butter sandwi

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare and contrast their own skin (including the area covered) with that of an orange.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (on page 2 of the PDF under Surface Area Activity) about surface area to volume ratio.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use detergent solution to compare two solutions containing vinegar and cream of tartar.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to the human circulatory system (on page 10 of the PDF), learners observe the dispersion of a drop of food coloring in water, draw conclusions about the movement of dissolved

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore deoxyribonucleic acid (DNA), a nanoscale structure that occurs in nature.

Over $20 per group Ages 6 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Body Electricity Activity) is a full inquiry investigation into conductivity.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners discover the principles of edible glass by making a supersaturated sugar solution.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how product design differences can affect the success of a final product -- in this case a bag for holding candy.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a microscope to examine three different microbes: bacteria, yeast and paramecia. Educator will need to prepare the yeast solution one day before the activity.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how engineers have met the challenge of keeping foods, liquids, and other items cool.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the different salinities of various sources of water by taste-testing.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore chemistry and the microbial world by making their own sourdough starter and bread at home using only flour and water.

$1 - $5 per student Ages 6 - adult 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about engineering, nutrition, and physical activity, learners design and build a healthy bone model of a space explorer which is strong enough to withstand increasing amounts of weigh

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this kitchen chemistry activity, learners explore the chemistry of crystals by making sugar crystals, consider a common chemical reaction type responsible for the rising of muffins and cake in the

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF, learners investigate the solubility of gas in water at different temperatures. This experiment will help learners determine if temperature affects solubility.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes