Search Results


Showing results 1 to 13 of 13

Source Institutions
Add to list Details
In this activity about food safety and nutrition, learners investigate safe food preparation by making fruit ice cream.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are challenged to eat some candy as a cell would need to as well as to think about some of the problems that arise when a cell ingests food.

1 cent - $1 per group Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages will design a functional bird feeder using familiar, every day materials.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
This reading and writing activity (on pages 2-9) teaches what plant parts should be avoided, how a person can get rid of toxins, symptoms of plant poisoning, and how plants create poisons to repel pre

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (on pages 13-16 of the PDF) learners investigate three mystery samples to see which one contains life. The three samples are sand, sand and yeast, and sand and antacid.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what happens when polarized white light passes through a sugar solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover why there are holes in bread.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This exercise is designed to teach young learners the different parts of a plant (root, stems, leaves, flowers, fruit, and seeds), the basic functions of each part, and to show that tiny microscopic o

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
This lesson gives full instructions for making cabbage juice indicator, a procedure sheet for learners to record observations as they use the indicator to test materials, and extension activities to d

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a model for how fishing affects marine life populations, and will construct explanations for one of the reasons why fish populations are declining.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes