Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this math game (Page 15 of the Dining Out! PDF), learners figure discounts and/or profit increases for various food totals. Learners add decimals to $100.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use colored candy to represent subatomic particles and make a model of an atom (Bohr model).

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 11 of the Dining Out! PDF), younger learners count out the total amount of money needed to purchase trail mix using the fewest number of bills/coins possible.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 8 of the Dining Out! PDF), younger learners select items from a menu and count out the total amount needed using the fewest bills and coins possible.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (on page 2 of the PDF under Surface Area Activity) about surface area to volume ratio.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes