Search Results


Showing results 81 to 97 of 97

Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what happens when polarized white light passes through a sugar solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build models of atoms and molecules, then consider their role in different phases of matter, density, and mixtures and solutions.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners investigate how temperature affects the rate of chemical reactions by observing how steel wool reacts with various types of Kool-Aid solutions at different temperatures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover why there are holes in bread.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners carefully look at four known household crystals.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own solar oven to bake s'mores and learn about how solar energy is absorbed on Earth.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This exercise is designed to teach young learners the different parts of a plant (root, stems, leaves, flowers, fruit, and seeds), the basic functions of each part, and to show that tiny microscopic o

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build one or more edible coral polyps and place them together to form a colony.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
This lesson gives full instructions for making cabbage juice indicator, a procedure sheet for learners to record observations as they use the indicator to test materials, and extension activities to d

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe how salinity affects the freezing point of water by making and enjoying ice cream.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners mix several sugar solutions to investigate the property of density. Each sugar solution has a different density and color of the rainbow.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a model for how fishing affects marine life populations, and will construct explanations for one of the reasons why fish populations are declining.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this challenge, learners figure out how to make a juice stain disappear.

$10 - $20 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, winter activity, learners find living green plants under the snow and determine the light and temperature conditions around the plants.

Over $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes