Search Results


Showing results 1 to 8 of 8

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will plan a snack within a budget. With a $20 limit (theoretical) to spend on snack for everyone, learners look over grocery store circulars and make their shopping lists.

free Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners build a solar oven from a cardboard pizza box, aluminum foil and plastic. Learners can use their oven to cook S'mores or other food in the sun.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners perform an experiment that replicates the dilemma faced by birds in acquiring food from a confined area.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this (edible) activity, learners balance chemical equations using different kinds and colors of candy that represent different atoms. Learners will work in pairs and explore conservation of atoms.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners use the Sun's energy to cook marshmallows. Learners construct the solar oven out of simple everyday materials.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply the concepts of ratio and proportion to the capture-recapture statistical procedure.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF (Water in Our World), learners make their own water treatment systems for cleaning water.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes