Search Results


Showing results 21 to 40 of 105

Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners simulate a herd of deer trying to survive in an area called the "home range." Learners explore the concept of "carrying capacity"—what size population of an organism can

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the food, water, and space needs of common livestock animals.

free Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this three-part activity, learners use food to determine the effects of wind, sandblasting and water on regolith (dust) formation and deposition on Earth.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, freshwater activity, learners explore the behavior and food preferences of crawdads (or crabs) by "fishing" for them with various baits.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners extract DNA from a strawberry and discover that DNA is in the food they eat.

$1 - $5 per student Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (on page 2 of PDF under GPS: Roller Coaster Design Activity), learners will use food cans of many different properties (sizes, shapes, and weights) and set two cans on their sides at

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners extract DNA from wheat germ. Use this activity to introduce learners to DNA, biotechnology and genetic engineering.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
This activity focuses on interactions within Earth systems and the effects of human activities. In this activity learners build a biomass pyramid.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 16 of PDF), learners document their individual eating habits and learn whether their eating patterns meet their needs.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover that the Moon, like Earth, is made up of layers of different materials. Learners work in teams to make models of the interiors of the Moon and Earth.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use household materials to investigate and explore their ability to smell an odor.

Over $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners make indicator solution from red cabbage. Then, learners test everyday foods and household substances using the cabbage juice indicator.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 8 of PDF), learners estimate average daily baseline energy (Calorie) needs and energy needs for different levels of activity.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this two-part activity, learners will extract their own DNA from their cheek cells and learn how DNA is analyzed and used to solve crimes.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about the adaptations that allow the Aye-aye to survive in its habitat. Learners will explore how the Aye-aye collects food and how this is influenced by their specialized finger.

$5 - $10 per student Ages 8 - 11 45 to 60 minutes