Search Results


Showing results 1 to 20 of 45

Add to list Details
In this activity, learners follow simple historical maritime recipes to cook up hardtack and swanky, and then compare the foods they eat to what was served on ships in the past.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover how to make butter from scratch. One optional tips includes adding marbles to speed up the process.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners extract DNA from a strawberry and discover that DNA is in the food they eat.

$1 - $5 per student Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This hands-on activity shows you how to build basic architectural shapes out of toothpicks and gumdrops.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on pages 23-24 of the PDF), learners are introduced to structural engineering and encouraged to practice goal-oriented building.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity, learners investigate the differences between the strength of bridges made from flat and round building materials.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Jell-O to explore lenses. Learners cut Jell-O into convex and concave lens shapes and examine how light exits each lens in a darkened room.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover what happens when they crush wintergreen-flavored candies in a very dark room.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 Under 5 minutes
Add to list Details
In this activity, learners make prisms from gelatin. Learners then shine light through the prisms and discover what happens. This activity introduces learners to the idea of refraction.

$1 - $5 per student Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental education demonstration (page 6 of the PDF), learners will see a tangible representation of the scarcity of soil resources on earth.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate the movement of water into and out of a polymer. Learners test the diffusion of water through gummy bears, which are made of sugar and gelatin (a polymer).

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 1 to 7 days
Add to list Details
Learners build structures from spaghetti and marshmallows to determine which structures are able to handle the greatest load.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners try to revive wilted celery. Learners discover that plants wilt when their cells lose water through evaporation. Use this activity to introduce capillary action.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity, learners construct sturdy geodesic structures out of gumdrops and toothpicks. Use this activity to explore engineering principles as well as sturdy shapes and triangles.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 5 of the PDF, learners mimic the process for making bricks. Learners shape and bake creations from a dough that is made from flour, salt, and water.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners build a simple solar oven from a shoebox, black construction paper, and aluminum foil. Over the course of a few hours, the oven heats up water enough to brew tea.

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners use M&Ms® (or any other multi-color, equally-sized small candy or pieces) to create a pie graph that expresses the composition of air.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Play with your food while learning about engineering! Build a spaghetti bridge, then test its strength by piling on the marshmallows, raw spaghetti, raw linguine and coins.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners use simple materials to investigate evaporation. How can the evaporation of water on a hot day be used to cool an object? Find out the experimental way!

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes