Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct possible food webs for six different ecosystems as they learn about the roles of different kinds of living organisms.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This game teaches ratio and proportion by having learners make "salads" that combine three types of beans in different combinations.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this bilingual (English/Spanish) activity, learners create family trees by tracing the hands of their family members.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 23-29), partners use the Plant Traveler Cards, along with a world map and map worksheets, to follow plants such as cassava, chocolate and coffee that grew first in one part

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental health activity, learners grow and observe bread mold and other kinds of common fungi over the course of 3-7 days.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
Esta actividad enseña la proporción y razón por hacer que los aprendices hagan "ensaladas" que combinan tres tipos de frijoles en tres combinaciones diferentes.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this dynamic activity, learners build a catapult that launches projectiles, such as marshmallows.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 2-8), learners experience how scientists use classification in their study of animals.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours