Search Results


Showing results 81 to 99 of 99

Source Institutions
Add to list Details
Learners observe and conduct experiments demonstrating the different properties of hot and cold materials.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build models of atoms and molecules, then consider their role in different phases of matter, density, and mixtures and solutions.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to the human circulatory system (on page 10 of the PDF), learners observe the dispersion of a drop of food coloring in water, draw conclusions about the movement of dissolved

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on page 2 of PDF), learners create a low-tech refrigerator that requires no electricity to keep food from spoiling.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how product design differences can affect the success of a final product -- in this case a bag for holding candy.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this water activity, learners build boats that float and sink. First, learners listen to the book, "Who Sank the Boat" and practice making predictions throughout the story.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on science experiment, students combine their understanding of the different states of matter and the characteristics of various chemical reactions.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF, learners explore how engineers characterize building materials.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own solar oven to bake s'mores and learn about how solar energy is absorbed on Earth.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover that sand is the major ingredient in glass.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Sailboat Design Activity) is a full inquiry investigation into design optimization.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
Learners follow directions to construct a solar oven that really cooks! The solar oven uses aluminum foil to reflect sunlight into a cooking chamber, which is painted black.

$10 - $20 per group Ages 11 - 18 2 to 4 hours
Add to list Details
In this activity, learners collect, categorize, weigh and analyze classroom trash and discuss ways that engineers have helped to reduce solid waste.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
Learners develop an understanding of air pressure in two different activities.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners will be introduced to biomass gasification and will generate their own biomass gases.

Over $20 per group Ages 14 - 18 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to climate change, learners create and explore topographical maps as a means of studying sea level rise.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners work in groups to design a parachute out of household items that keeps an egg secure when dropped from a certain height.

free Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore atoms as the smallest building blocks of matter. With adult help, learners start by dividing play dough in half, over and over again.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes