Search Results


Showing results 81 to 100 of 200

Add to list Details
Learners set up three different bowls, each with a different mass of oatmeal. Learners monitor the temperature of the oatmeal and find that larger masses take longer to cool.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity/demonstration about density, learners examine what happens when two cans of root beer--one diet and one regular--are placed in a large container of water.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this engineering activity, learners construct sturdy geodesic structures out of gumdrops and toothpicks. Use this activity to explore engineering principles as well as sturdy shapes and triangles.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners simulate taking HIV antiretroviral drugs by using Tic Tac mints and Kool-Aid packets.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity learners observe mold growth on different types of bread by measuring and recording the growth rate.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct drums out of everyday containers (like bowls or food containers) and shrink wrap. Learners use a hair dryer to affix and tighten the shrink wrap to the container.

$5 - $10 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Energy and Environment activity (page 9 of the PDF), learners calculate the mass of a piece of gum, compare it to the mass of the gum's packaging, and then create a bar graph of the results.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners place an M&M candy in water and observe what happens. The sugar-and-color coating dissolves and spreads out in a circular pattern around the M&M.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners investigate signs of a chemical reaction when they mix vinegar and baking soda. In addition to a gas being produced, learners also notice the temperature decreases.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 11 of the Dining Out! PDF), younger learners count out the total amount of money needed to purchase trail mix using the fewest number of bills/coins possible.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health and genetics activity, learners determine whether tasting the bitter compound PTC (phenylthiocarbamide) influences which vegetables a person likes.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this Cyberchase activity, have fun measuring volumes and enjoy a delicious shake.

$1 - $5 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners rotate through six estimating and measuring centers. First, learners read the book, "Room for Ripley" by Stuart J.

free Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
En esta tira cómica, Mateo y Cientina emplean su conocimiento de la química y las medidas para esta actividad deliciosa - ¡hacer helado!

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this (edible) activity, learners balance chemical equations using different kinds and colors of candy that represent different atoms. Learners will work in pairs and explore conservation of atoms.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This game teaches ratio and proportion by having learners make "salads" that combine three types of beans in different combinations.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners design their own experiment to compare how well cocoa mix dissolves in cold and hot water. They will see that cocoa mix dissolves much better in hot water. Adult supervision recommended.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes