Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore and investigate measurement using standard and non-standard units.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to microbes, learners create scale models of microorganisms and compare relative sizes of common bacteria, viruses, fungi and protozoa using metric measures: meters, centimete

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners get hands-on experience with ratios and scaling while making their own jewelry out of recycled plastic containers.

free Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners take measurements and create charts to learn about the size of dinosaurs and their relative scale to humans.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners discover the importance of maps and scale as they work together to create a map of the classroom.

free Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
These math posters have questions written on them, such as: How many colors can you name in a minute? or How many seconds can you balance on one foot?

free Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make cool boxes out of old (or new) greeting cards or postcards.

free Ages 11 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental health activity, learners investigate their breathing and pulse rates, and learn how these measurements are affected by physical activity.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners use thin layer chromatography to determine the molecular composition of different markers.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make wallets or purses and then participate in a variety of money-related activities. First, learners make their own paper money and paper wallets or purses.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours