Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners get hands-on experience with ratios and scaling while making their own jewelry out of recycled plastic containers.

free Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
These math posters have questions written on them, such as: How many colors can you name in a minute? or How many seconds can you balance on one foot?

free Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will build the highest tower they can out of recycled materials.

free Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make cool boxes out of old (or new) greeting cards or postcards.

free Ages 11 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental health activity, learners investigate their breathing and pulse rates, and learn how these measurements are affected by physical activity.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will predict the size of a giant scale model of a comb or other rectangular object, then make one. If you tripled the size of a dollar bill, could you sit on it?

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make wallets or purses and then participate in a variety of money-related activities. First, learners make their own paper money and paper wallets or purses.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours