Search Results


Showing results 21 to 36 of 36

Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity (page 1 of PDF under SciGirls Activity: Exercise and Memory), learners will investigate what happens to bubble gum when it is chewed for 5-10 minutes.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build edible models of Jupiter and Earth to compare their sizes and illustrate the planets' internal layers.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners use simple materials to investigate evaporation. How can the evaporation of water on a hot day be used to cool an object? Find out the experimental way!

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare and contrast their own skin (including the area covered) with that of an orange.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners cut wells in JELL-O© and load the wells with different detergent solutions.

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on how nanotechnology has impacted our society and how engineers have learned to explore the world at the nanoscale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners shrink the scale of the vast solar system to the size of their neighborhood.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners observe how salinity affects the freezing point of water by making and enjoying ice cream.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (page 2 of the PDF under SciGirls Activity: Bogs) is a full inquiry investigation into decomposition.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow clues to find five puzzle pieces, then assemble them. This activity works well with a whole group, individuals, or families.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners work in groups to design a parachute out of household items that keeps an egg secure when dropped from a certain height.

free Ages 11 - 18 45 to 60 minutes