Search Results


Showing results 1 to 10 of 10

Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use the setting of a flower-making fundraiser to explore a variety of patterns. Learners examine the patterns in a flower design made of triangles surrounding a square.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Este Web site contiene links a 12 calendarios (12 meses). Cada mes contiene actividades sobre matemáticas.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners participate in a variety of activities that give them experience in recognizing, describing, and extending repeating and arithmetic patterns.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Add to list Details
Build your own version of a favorite carnival game, in which a marble races down a maze consisting of rows of nails.

$10 - $20 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners read "The Button Box" by Margarette S. Reid and then make their own button boxes filled with different buttons.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Add to list Details
In this family or group inquiry activity, learners use their senses to explore a local forest or woodland.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners construct a device that allows them to view 2-D images in 3-D.

Over $20 per student Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore and investigate measurement using standard and non-standard units.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours