Search Results


Showing results 21 to 39 of 39

Source Institutions
Add to list Details
This activity provides instructions for making an aircraft that can really fly using a straw and paper hoops!

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover how to make butter from scratch. One optional tips includes adding marbles to speed up the process.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
When baseball was in its infancy, the ball had plenty of bounce. Today's baseball may not seem to have bounce to it at all; if you drop a ball on the field it won't bounce back.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Create airplanes from straws and geometric shapes. Test them out to see how far they can fly, or how accurately they can be aimed.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity and game, learners collect and sort leaf samples to determine how many types of plants grow in the activity site.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners act out the flow of blood in the human body! A great way to get learners up and moving while learning about the circulatory system.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
During this activity, learners take part in a variety of tasks which involve moving and balancing different body parts.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make a kite out of a garbage bag, shower curtain, painting tarp--anything light, thin, flexible and plastic!

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Teams of learners use a series of stick figures made from pipe cleaners to model a dance routine. Then, they use this model to communicate to another learner who performs the dance routine.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners build bird nests and place them in the activity area, then play the role of naturalists as they try to locate each other's nests.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This outdoor activity/field trip requires a place where minnows swim, such as a local pond or brook.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will keep track of how much they can do in one minute. Instructors can pick something everyone will do for a minute, such as jumping up and down or drawing stars.

free Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this three-part activity, learners use paper to explore Bernoulli's Principle — fast-moving air has lower pressure than non-moving air.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity includes several games about animal sounds. Using their sense of hearing and communicating with various kinds of noisemakers, learners role-play predator and prey.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this family or group inquiry activity, learners use their senses to explore a local forest or woodland.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity and game, learners explore how animals adapt for survival through coloration, markings and camouflage.

$10 - $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Build a house you can fit inside, using cardboard tubes.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun group activity involving music and movement, learners are introduced to the idea that many insects walk by using their legs to create "alternating triangles." Learners sing the "Ants Go Ma

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners participate in several activities where they apply measurement skills.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes