Search Results


Showing results 1 to 9 of 9

Add to list Details
In this activity, learners use information gathered from a variety of sources to design and make their own insect.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate feeding relationships. Learners complete a food web and then make a mobile to represent a food chain.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners create models of bugs. Learners use household materials like plastic cups and straws to create models of bugs like centipedes and spiders.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This PDF contains 12 calendars (12 months). Each month contains activities about math. Things to do on familiar holidays (like July 4), less common holidays (like Backward Day), and any day.

free Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Ivy Rutzky, a scientific assistant at the American Museum of Natural History, introduces an activity where learners create a scientific illustration of a monarch butterfly.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners construct a traditional handicraft toy that illustrates a motion commonly associated with violins and earthquakes.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 1 of the PDF under SciGirls Activity: Rabbits), learners will visit a zoo, aquarium, or pet store to view a variety of fish.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this two-part activity about the connection between the lupine plant and butterflies, learners first read "Miss Rumphius," a storybook about lupine by Barbara Cooney.

Over $20 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use inchworm measuring tools to measure the lengths of several objects in the room.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes