Search Results


Showing results 1 to 20 of 168

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore vegetative propagation while preparing food scraps to grow into plants.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages can become food scientists by experimenting with flour and water to make basic pasta.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners test to see if saliva is necessary for food to have taste.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners burn a peanut, which produces a flame that can be used to boil away water and count the calories contained in the peanut.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use water, oil, and food coloring to observe a chemical reaction that creates a shower of colors inside of a glass.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Molecular gastronomy is the scientific study of food preparation. Learners use self-assembly techniques to create edible capsules of chocolate syrup (food grade ingredients are required).

$10 - $20 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners will separate a mixture of FD&C dyes (colors certified and allowed by the US for the Food, Pharmaceutical, Cosmetics & Personal Care industry) to practice

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this chemistry activity, learners prepare two petri dishes, one filled with water and one filled with milk.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a hands-on activity that uses bread and household materials to grow mold. Learners collect dust from a room, wipe it on food, and contain it. One to seven days later, mold has grown.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the chemistry of cooking. They will learn about--and observe--the Maillard Reaction as they make their own browned butter.

$5 - $10 per student Ages 14 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson is designed to serve as an introduction to the immune system. It can stand alone or it can lead into further studies of the immune system.

Over $20 per group Ages 14 - adult 2 to 4 hours
Add to list Details
Learners build a solar oven from a cardboard pizza box, aluminum foil and plastic. Learners can use their oven to cook S'mores or other food in the sun.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners add two dyes to mineral oil and water, and then compare their miscibility (how well they mix) in each.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, groups of learners work together to create edible models of chemicals involved in autotrophic nutrition.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
Learners add drops of alginate solution to a solution of calcium chloride. The alginate does not mix with the calcium chloride, but forms soft gel beads.

per group Ages 8 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover how to make butter from scratch. One optional tips includes adding marbles to speed up the process.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about a very important ingredient in most baked goods - gluten! Why is gluten so important? Without it, there would be nothing to hold the gas that makes bread rise.

$1 - $5 per group Ages 11 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow step-by-step instructions to build a gel electrophoresis chamber using inexpensive materials from local hardware and electronic stores.

Over $20 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate vitamin C.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult Under 5 minutes