Search Results


Showing results 1 to 20 of 67

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages can become food scientists by experimenting with flour and water to make basic pasta.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use water, oil, and food coloring to observe a chemical reaction that creates a shower of colors inside of a glass.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Although we may not admit it, all humans fart or pass some gas. In this activity, learners make their own model to mimic food passing through intestines and discover what releases gas.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the chemistry of cooking. They will learn about--and observe--the Maillard Reaction as they make their own browned butter.

$5 - $10 per student Ages 14 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson is designed to serve as an introduction to the immune system. It can stand alone or it can lead into further studies of the immune system.

Over $20 per group Ages 14 - adult 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine the properties of different seaweeds, investigate what happens when powdered seaweed (alginate) is added to water, and learn about food products made with seaweed.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Add to list Details
Learners add drops of alginate solution to a solution of calcium chloride. The alginate does not mix with the calcium chloride, but forms soft gel beads.

per group Ages 8 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about a very important ingredient in most baked goods - gluten! Why is gluten so important? Without it, there would be nothing to hold the gas that makes bread rise.

$1 - $5 per group Ages 11 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use food scraps from the kitchen to grow new vegetables.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how eating unhealthy food can damage a heart and arteries.

1 cent - $1 per student Ages 8 - adult 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate vitamin C.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult Under 5 minutes
Add to list Details
This guide outlines how to plant a garden even if you don't have a yard!

$5 - $10 per student Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
Plants need nutrients to grow. This is why we apply fertilizers to grass and food crops. In this activity, learners will explore how fertilizers can affect lakes and other bodies of water.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will create beautiful greeting cards by marbling with shaving cream and food dye. They will explore the chemistry behind the art of marbling.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, leaners will observe the process of natural selection on a population of birds called 'Springbeaks' over four seasons of breeding on an isolated environment called 'Clippy Island.' L

$10 - $20 per group Ages 11 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will make their own slushies and learn some of the science behind how the process works.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages will design a functional bird feeder using familiar, every day materials.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about robotics programming. Learners will discover how precise programmers have to be as they instruct a friend to make a peanut butter and jelly sandwich.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity, learners thread gumdrops together to make a model of a polymer.

1 cent - $1 per student Ages 8 - adult 10 to 30 minutes