Search Results


Showing results 1 to 11 of 11

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 2 of the PDF), learners will be split up into food groups (Fruit, Vegetable, Meat & Beans, Grain, and Dairy) and draw a picture of their favorite food from their g

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Capture soap bubble patterns on paper! In this activity, learners can create beautiful pictures from popping soap bubbles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners (2 years and up) explore tree structure and biology. Tree products are explored by painitng with fruit.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun snack and craft activity, young learners make "Ants on a Log" and their own model of an insect. The purpose is to learn the three main insect body parts—head, thorax and abdomen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners explore soybeans, soak them in water to remove their coat, and then split them open to look inside. They also make a musical shaker out of paper cups, a cardboard tube, and soybeans.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours