Search Results


Showing results 1 to 16 of 16

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will discover how to make butter from scratch. One optional tips includes adding marbles to speed up the process.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate different types of bird beaks using household items which mimic different beak examples.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Don't scream for ice cream -- make it with milk, sugar, flavoring and some 'salt-water' ice. Discover the chemistry of ice cream by creating your own.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners (2 years and up) explore tree structure and biology. Tree products are explored by painitng with fruit.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity about dinosaurs and survival, learners use scrap materials to create a miniature dinosaur habitat that includes a food source, water source, and shelter.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this sensory activity, young learners explore chemical reactions by making their own play dough from home.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners design their own experiment to investigate whether the temperature of the surrounding water affects the rate at which the colored coating dissolves from an M&M.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Create a chemical reaction that makes cheese! This hands-on activity demonstrates that molecules and atoms are tiny particles that make up everything around us.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a fun activity about the power of the Sun and the importance of using sunscreen to protect your sensitive skin from its rays.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity encourages learners to focus on the natural environment of the Eastern Woodlands before the arrival of European settlers.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore atoms as the smallest building blocks of matter. With adult help, learners start by dividing play dough in half, over and over again.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes