Search Results


Showing results 1 to 16 of 16

Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity/demo, learners discover how liquid nitrogen cools a creamy mixture at such a rapid rate that it precipitates super fine grained (nano) ice cream.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity/demonstration about density, learners examine what happens when two cans of root beer--one diet and one regular--are placed in a large container of water.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of permeability to better understand why amphibians are extremely sensitive to pollution.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use chemistry to “self-assemble” gummy shapes. Learners discover that self-assembly is a process by which molecules and cells form themselves into functional structures.

$10 - $20 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this water activity, learners build boats that float and sink. First, learners listen to the book, "Who Sank the Boat" and practice making predictions throughout the story.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use their senses to collect information about a fruit and record their findings in a Science Journal.

$10 - $20 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore atoms as the smallest building blocks of matter. With adult help, learners start by dividing play dough in half, over and over again.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes