Search Results


Showing results 61 to 80 of 267

Add to list Details
Learners grow sugar crystals (rock candy). They make a hot solution that has an excess of sugar dissolved in it, then as the solution cools, they see sugar crystals form.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners identify which plants have the enzyme "catalase" that breaks hydrogen peroxide into water and oxygen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners and their families celebrate and recognize the importance of making healthy choices every day by participating in a health fair.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the density of an object in water. Learners will compare what happens to fruits and vegetables in regular and salt water.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will create beautiful greeting cards by marbling with shaving cream and food dye. They will explore the chemistry behind the art of marbling.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry investigation, learners combine common cooking substances (flour, baking powder, sugar, salt, pepper, oil, water, food coloring) to explore mixtures.

$10 - $20 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners will learn about moon phases using materials found at home. This activity is adapted using play dough and cups to avoid food allergens and waste.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners model atmospheric convection currents using food coloring, water, and clear cups. Activity includes step-by-step instructions, STEM connections, and more.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about magnetism (page 17 of the pdf), learners experiment with magnets, exploring the concept of diamagnetic materials by seeing how a grape reacts to a magnetic field.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate why apples turn brown. Learners discover that lemon juice interferes with the reaction that causes the browning.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will make their own slushies and learn some of the science behind how the process works.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own edible DNA double helix out of candy and find out about the shape of DNA.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this sunny day activity, learners compare how a cup of water and a cup of tonic water reflect or refract light in the sun.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages will design a functional bird feeder using familiar, every day materials.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners recreate the lunar phases using the frosting from Oreo® cookies and place the phases in order. Round cream cheese crackers can also be used if cookies are not an option.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on activity, learners explore static electricity through the use of common household products. They also explore the connection between static electricity and cold weather.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes