Search Results


Showing results 1 to 19 of 19

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop their understanding of combinations as they create as many different kinds of tostadas as possible.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 8 of PDF), learners estimate average daily baseline energy (Calorie) needs and energy needs for different levels of activity.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 3 of the PDF, learners investigate how much sugar is in a soda. Learners use sugar cubes to measure and calculate the amount of sugar in a bottle of soda.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This game teaches ratio and proportion by having learners make "salads" that combine three types of beans in different combinations.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This math challenge, played with two players or a whole group, engages your problem solving skills.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore engineering package designs that meet the needs of safely shipping a product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
Esta actividad enseña la proporción y razón por hacer que los aprendices hagan "ensaladas" que combinan tres tipos de frijoles en tres combinaciones diferentes.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use two different techniques to estimate how many little things fit into one bigger thing.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on how nanotechnology has impacted our society and how engineers have learned to explore the world at the nanoscale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare the ways of life of Plains Native Americans who hunted and moved frequently to follow the buffalo herds, and Native Americans who farmed and lived in more permanent

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow clues to find five puzzle pieces, then assemble them. This activity works well with a whole group, individuals, or families.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes