Search Results


Showing results 1 to 20 of 30

Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor beach activity, learners use a variety of "beaks" (such as trowels, spoons or sticks) to hunt for organisms that shore birds might eat.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, groups of learners work together to create edible models of chemicals involved in autotrophic nutrition.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this simulation of natural selection, learners use binder clips in three different sizes to represent the diversity of beak sizes in a bird population.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the food, water, and space needs of common livestock animals.

free Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an outdoor activity designed to demonstrate evolution of feeding behavior in flocking, schooling or herding animals that maximizes allocation of food resources and enhances survival.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are divided into teams.

$10 - $20 per group Ages 14 - 18 2 to 4 hours
Add to list Details
This activity provides a hands-on experience with a scale model, a relatively high viscosity fluid, and feeding behaviors.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps the learner answer the question: "What environmental problems arise due to animal and human overpopulation and what might need to be done to combat these problems?" Learners play a

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore fractions as they help gators share pies.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about the adaptations that allow the Aye-aye to survive in its habitat. Learners will explore how the Aye-aye collects food and how this is influenced by their specialized finger.

$5 - $10 per student Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on page 5 of PDF), learners work in groups to create dig sites for display.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of permeability to better understand why amphibians are extremely sensitive to pollution.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to Archimedes' Principle, learners use water displacement to compare the volume of an expanded gummy bear with a gummy bear in its original condition.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make edible T. rex teeth (with adult assistance). The treat is a white and dark chocolate covered banana on a stick.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this data analysis activity, learners quantify the abundance and distribution of sea scallops in and adjacent to the Mid-Atlantic closed areas.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours