Search Results


Showing results 1 to 17 of 17

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners explore different types of fossils by making their out of dough and objects from around the house.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of density by pouring 5 different liquids into a jar. Food coloring is added if needed to give each liquid a distinct color.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Capture soap bubble patterns on paper! In this activity, learners can create beautiful pictures from popping soap bubbles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This open-ended art project allows learners to create their own colorful ice sculpture by using rock salt and food coloring on a solid block of ice.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners (2 years and up) explore tree structure and biology. Tree products are explored by painitng with fruit.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF, learners follow a recipe to make a dough similar to the clay artists use to make sculptures.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Using a milk-based recipe, learners create "moo glue" which is basically white school-type glue. The "secret ingredient" in milk that helps make glue is a chemical called casein.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 5 of pdf), learners explore the relationships between the shape and structure of a shark's teeth and the food it eats, and then create their own shark tooth from clay.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will observe laminar and turbulent flow of water using only a plastic bottle, liquid hand soap, food coloring and water.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this craft activity, learners will recognize, name, and compare the fractions 1/2, 1/4, and 1/8 by constructing a penguin out of portions of paper circles.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the concept of using units to measure length.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 5 of the PDF, learners mimic the process for making bricks. Learners shape and bake creations from a dough that is made from flour, salt, and water.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners transform everyday milk into small plastic figurines and jewelry. Use this activity to introduce learners to monomers and polymers.

$1 - $5 per student Ages 6 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners explore capillary action in plants (such as plants ability to move water from roots to leaves) in an investigation called Paper Blooms.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes