Search Results


Showing results 1 to 20 of 44

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners dissect a piece of pizza to learn about nutrients important for health.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners burn a peanut, which produces a flame that can be used to boil away water and count the calories contained in the peanut.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners will separate a mixture of FD&C dyes (colors certified and allowed by the US for the Food, Pharmaceutical, Cosmetics & Personal Care industry) to practice

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, groups of learners work together to create edible models of chemicals involved in autotrophic nutrition.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test different food items by timing how long it takes each liquid to slide from the top of a ramp to the bottom.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners make indicator solution from red cabbage. Then, learners test everyday foods and household substances using the cabbage juice indicator.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Add to list Details
Albert Einstein proved that space bends around anything that has mass. This activity uses Jell-O's ability to bend around objects as a model for space bending around planets and stars.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity/demo, learners discover how liquid nitrogen cools a creamy mixture at such a rapid rate that it precipitates super fine grained (nano) ice cream.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners simulate taking HIV antiretroviral drugs by using Tic Tac mints and Kool-Aid packets.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity learners observe mold growth on different types of bread by measuring and recording the growth rate.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this Energy and Environment activity (page 9 of the PDF), learners calculate the mass of a piece of gum, compare it to the mass of the gum's packaging, and then create a bar graph of the results.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this (edible) activity, learners balance chemical equations using different kinds and colors of candy that represent different atoms. Learners will work in pairs and explore conservation of atoms.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes