Search Results


Showing results 461 to 480 of 532

Add to list Details
In this activity, learners discover the principles of edible glass by making a supersaturated sugar solution.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how product design differences can affect the success of a final product -- in this case a bag for holding candy.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners bake cookies by following different recipes to better understand genetic mutations. Everyone in the group bakes the same type of cookie: chocolate chip.

$10 - $20 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity (on page 2 of the PDF), learners make a plastic protein polymer from milk. Adding vinegar to milk causes the protein casein to solidify or curdle.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use their senses to collect information about a fruit and record their findings in a Science Journal.

$10 - $20 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fascinating and fun experiment, learners use chemistry to identify a mystery powder and to solve a "crime," a process similar to that used by real forensic scientists.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This three-part lab helps learners understand the essential principles governing diffusion and osmosis.

Over $20 per group Ages 14 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a microscope to examine three different microbes: bacteria, yeast and paramecia. Educator will need to prepare the yeast solution one day before the activity.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on science experiment, students combine their understanding of the different states of matter and the characteristics of various chemical reactions.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners carefully look at four known household crystals.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners discover how gelatin can be used as a medium for drug delivery. Learners create colored gelatin and then cut out pieces of the gelatin to simulate medicine (pills).

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 4 to 24 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 7 of the PDF, learners explore how engineers characterize building materials.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson focuses on surface area and how the shape of sugar crystals may differ as they are grown from sugars of different coarseness.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own solar oven to bake s'mores and learn about how solar energy is absorbed on Earth.

$5 - $10 per group Ages 8 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover how a cabbage juice indicator helps identify acids and bases, and how iodine indicates the presence of starch.

$10 - $20 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Add to list Details
Each learner chews a piece of gum until it loses its flavor, and then leaves the gum to dry for several days.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
Learners explore soybeans, soak them in water to remove their coat, and then split them open to look inside. They also make a musical shaker out of paper cups, a cardboard tube, and soybeans.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners separate the protein from milk and and use it to make their own glue.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the different salinities of various sources of water by taste-testing.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes