Search Results


Showing results 1 to 8 of 8

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental education demonstration (page 6 of the PDF), learners will see a tangible representation of the scarcity of soil resources on earth.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This game teaches ratio and proportion by having learners make "salads" that combine three types of beans in different combinations.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners add objects and substances to carbonated water to discover that added objects increase the rate at which dissolved gas comes out of solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Esta actividad enseña la proporción y razón por hacer que los aprendices hagan "ensaladas" que combinan tres tipos de frijoles en tres combinaciones diferentes.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use chemistry to “self-assemble” gummy shapes. Learners discover that self-assembly is a process by which molecules and cells form themselves into functional structures.

$10 - $20 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes