Search Results


Showing results 1 to 12 of 12

Source Institutions
Add to list Details
In this math game (Page 15 of the Dining Out! PDF), learners figure discounts and/or profit increases for various food totals. Learners add decimals to $100.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are challenged to eat some candy as a cell would need to as well as to think about some of the problems that arise when a cell ingests food.

1 cent - $1 per group Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on pages 23-24 of the PDF), learners are introduced to structural engineering and encouraged to practice goal-oriented building.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 11 of the Dining Out! PDF), younger learners count out the total amount of money needed to purchase trail mix using the fewest number of bills/coins possible.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 8 of the Dining Out! PDF), younger learners select items from a menu and count out the total amount needed using the fewest bills and coins possible.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use things from the kitchen as building materials to explore how shapes contribute to the strength of different structures.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this fun hands-on activity, learners whip up a batch of cyber-dough (play dough) using math for measurements.

$1 - $5 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a model for how fishing affects marine life populations, and will construct explanations for one of the reasons why fish populations are declining.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes