Search Results


Showing results 1 to 20 of 26

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners dissect a piece of pizza to learn about nutrients important for health.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners burn a peanut, which produces a flame that can be used to boil away water and count the calories contained in the peanut.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Add to list Details
This activity provides a hands-on experience with a scale model, a relatively high viscosity fluid, and feeding behaviors.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Add to list Details
Albert Einstein proved that space bends around anything that has mass. This activity uses Jell-O's ability to bend around objects as a model for space bending around planets and stars.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity/demo, learners discover how liquid nitrogen cools a creamy mixture at such a rapid rate that it precipitates super fine grained (nano) ice cream.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity learners observe mold growth on different types of bread by measuring and recording the growth rate.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore engineering package designs that meet the needs of safely shipping a product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners count and measure kidney beans to explore natural selection and variation. Learners measure the length of 50-100 beans.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
Can gelatin (like Jell-O ®) change the speed of light?

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Body Electricity Activity) is a full inquiry investigation into conductivity.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how product design differences can affect the success of a final product -- in this case a bag for holding candy.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this water activity, learners build boats that float and sink. First, learners listen to the book, "Who Sank the Boat" and practice making predictions throughout the story.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about engineering, nutrition, and physical activity, learners design and build a healthy bone model of a space explorer which is strong enough to withstand increasing amounts of weigh

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours