Search Results


Showing results 1 to 20 of 50

Add to list Details
In this activity, learners follow simple historical maritime recipes to cook up hardtack and swanky, and then compare the foods they eat to what was served on ships in the past.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
Learners build a solar oven from a cardboard pizza box, aluminum foil and plastic. Learners can use their oven to cook S'mores or other food in the sun.

$5 - $10 per student Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the history and development of agricultural biotechnology.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the food, water, and space needs of common livestock animals.

free Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity (located on page 3 of the PDF under Self-Assembly Activity) about self-assembly, the ability of molecules to assemble themselves according to certain rules.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on pages 23-24 of the PDF), learners are introduced to structural engineering and encouraged to practice goal-oriented building.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
No glue is needed for learners of any age to become marshmallow architects or engineers.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental education demonstration (page 6 of the PDF), learners will see a tangible representation of the scarcity of soil resources on earth.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Add to list Details
Learners build structures from spaghetti and marshmallows to determine which structures are able to handle the greatest load.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make a solar oven. Learners witness the awesome power of the sun to make a yummy treat--a chocolate chip cookie!

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity learners observe mold growth on different types of bread by measuring and recording the growth rate.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the engineering design process (EDP)—the process engineers use to solve design challenges.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how engineers have developed big wheels or Ferris wheels.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
Learners work in groups to construct bridges using stale marshmallows and toothpicks.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make self-assembled polymer spheres.

$10 - $20 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore engineering package designs that meet the needs of safely shipping a product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes