Search Results


Showing results 21 to 40 of 114

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, learners compare the relative sizes and masses of scale models of the planets as represented by fruits and other foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 8 of PDF), learners estimate average daily baseline energy (Calorie) needs and energy needs for different levels of activity.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners shrink the scale of the vast solar system to the size of their neighborhood.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (page 2 of the PDF under SciGirls Activity: Bogs) is a full inquiry investigation into decomposition.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 3 of the PDF, learners investigate how much sugar is in a soda. Learners use sugar cubes to measure and calculate the amount of sugar in a bottle of soda.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity, learners drink Avogadro's number worth of molecules - 6.02x10^23 molecules!

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this demonstration, cook a cake using the heat produced when the cake batter conducts an electric current.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use fruit to learn about proportions and percentages. Learners compare the weights of the edible and non-edible portions of fruit.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore fractions as they help gators share pies.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this interactive and informative group activity, learners use packages of M&M's to illustrate the difference between weather and climate.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry demonstration, learners investigate the factors that increase the rate of dissolution for a solid.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate the movement of water into and out of a polymer. Learners test the diffusion of water through gummy bears, which are made of sugar and gelatin (a polymer).

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 1 to 7 days
Add to list Details
Albert Einstein proved that space bends around anything that has mass. This activity uses Jell-O's ability to bend around objects as a model for space bending around planets and stars.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes