Search Results


Showing results 1 to 20 of 29

Add to list Details
In this activity, learners construct three math puzzles out of simple materials like wood, string, and Styrofoam.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners create a mind and math puzzle that requires a three-dimensional solution.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners estimate distances between landmarks and use a map and scales to determine the actual distances.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use hinged mirrors to discover that regular polygons are composed of triangles tessellating around a center point.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this activity, learners investigate the properties of different types of balls.

free Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this two-part math lesson, learners investigate problems that foster algebraic thinking across content strands. In the first part, learners explore even and odd numbers linked to quilts.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners construct box-and-whisker plots to analyze and compare data sets. Learners investigate whether or not long-legged people run faster than short-legged people.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners read "The Button Box" by Margarette S. Reid and then make their own button boxes filled with different buttons.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use the setting of a flower-making fundraiser to explore a variety of patterns. Learners examine the patterns in a flower design made of triangles surrounding a square.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build a 1:140 "scale model" of NASA's X-33 Reusable Launch Vehicle (RLV) Technology Demonstrator, and investigate how the model dimensions compare to the real vehicle.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are introduced to proportional reasoning through modeling, sharing, and questioning techniques.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this life science activity (page 8 of the PDF), learners explore the carbon cycle by mixing yeast, sugar and water.

Over $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Add to list Details
This activity (on pages 15-23) combines interactive role-playing and graphing to introduce learners to the health affects of pollen.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore tessellations through literature, music, writing, and art activities.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore and investigate measurement using standard and non-standard units.

$10 - $20 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use a variety of manipulatives to explore spatial relationships of squares and their transformations.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours