Search Results


Showing results 1 to 7 of 7

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity models the way Landsat satellites use a thermal infrared sensor to measure land surface temperatures.

Over $20 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their weight in pennies.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how and why rainbows form by creating rainbows in a variety of ways using simple materials. Learners create rainbows indoors and outdoors.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners sniff out scents hidden in balloons! After investigating, learners discover we sometimes can use another sense (smell) to detect things too small to see.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
"What's in the Water" lets participants use tools to solve the mystery- what chemicals and compounds are in a sample of water?

Over $20 per group Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity in which learners will find that they can detect differences in concentration better with their nose (smelling) than with their eyes (seeing).

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes