Search Results


Showing results 1 to 3 of 3

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners use different-sized paper 'caterpillars' and various household items to predict and measure their height.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners estimate how many pennies are in a jar by predicting and counting handfuls of pennies.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes