Search Results


Showing results 1 to 8 of 8

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners work in pairs to measure each other's ankles with lengths of string.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners pretend there is a special store that lets you pay for toys by their weight in pennies.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
The demonstration/experiment provides quick proof that air has mass.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how and why rainbows form by creating rainbows in a variety of ways using simple materials. Learners create rainbows indoors and outdoors.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity, learners drink Avogadro's number worth of molecules - 6.02x10^23 molecules!

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity, learners take a balance challenge to measure their average balance time. As they collect data, they investigate how practice and repetition improve their balance time.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity in which learners will find that they can detect differences in concentration better with their nose (smelling) than with their eyes (seeing).

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes