Search Results


Showing results 1 to 20 of 26

Source Institutions
Add to list Details
This activity (located on page 2 of PDF) introduces learners to the real size of animals using nonstandard measurement.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 3 of the PDF, learners investigate how much sugar is in a soda. Learners use sugar cubes to measure and calculate the amount of sugar in a bottle of soda.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners work in pairs to measure each other's ankles with lengths of string.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health and fitness activity, learners focus on the importance of daily physical activity, specifically walking.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Add to list Details
This activity (on pages 16-23) lets learners measure each other's vital signs—the signs that help doctors understand what's going on in a patient body.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will be working with predictions with a time frame of one week, or longer. Start by planting seedlings.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this environmental health activity, learners investigate their own vital lung capacities.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use a compact disc to make a spectrometer, an instrument used to measure properties of light.

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Get all wrapped up in a lesson about skin!

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners use a variety of beans to represent a variety of species, and scatter these beans over a large piece of paper representing the environment.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build penetrometers to test leaf toughness. Biologists measure leaf toughness to study the feeding preferences of insects and bugs.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (26th on the page), learners construct an easy-to-build device and test motor learning.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity (page 1 of PDF under SciGirls Activity: Exercise and Memory), learners will investigate what happens to bubble gum when it is chewed for 5-10 minutes.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity linking human health to the environment, learners use their pulse rates as a measure of the effort expended in walking on different slopes.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners discover that our hands are not reliable thermometers.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use rice grains to model the composition of the atmosphere of the Earth today and in 1880. Learners assemble the model while measuring percentages.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a model using metric measuring tapes and atmosphere composition data.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners compare and contrast their own skin (including the area covered) with that of an orange.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore how the human brain interprets environmental stimuli.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners cut wells in JELL-O© and load the wells with different detergent solutions.

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 4 to 24 hours