Search Results
Showing results 1 to 5 of 5

Number Sense and Computation: Food For Thought
Source Institutions
In this math lesson, learners identify and compare unit costs of given items. Learners use computation skills, problem solving and number sense to find the cost of an ounce of cereal.

Number Sense and Computation: Money Counts
Source Institutions
In this math lesson, learners count and compare amounts of money less than or equal to one dollar.

Dollar Signs
Source Institutions
In this activity, learners use number sense and mental math strategies to estimate the price of a sign.
Penny Estimation
Source Institutions
In this math activity, learners estimate how many pennies are in a jar by predicting and counting handfuls of pennies.

Number Sense and Computation: Soak It Up
Source Institutions
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.