Search Results


Showing results 21 to 28 of 28

Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use household materials to investigate and explore their ability to smell an odor.

Over $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (5th activity on the page), learners explore how what you see influences taste. In experiment 1, learners taste five sodas, one of which is clear soda with orange food coloring.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the history and development of agricultural biotechnology.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use a variety of sensory modalities to gain experiences with identifying, describing and creating repeating patterns.

Over $20 per group Ages 4 - 6 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on page 14 of PDF), learners use a pan full of flour and some rocks to create a moonscape.

$10 - $20 per group Ages 6 - adult 10 to 30 minutes