Search Results


Showing results 1 to 6 of 6

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use their senses to collect information about a fruit and record their findings in a Science Journal.

$10 - $20 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (1st activity on the page), learners explore their sense of taste and the structure of the tongue by taste-testing various foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate visual perception as well as plan and conduct their own experiments.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate color vision as well as plan and conduct their own experiments.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes